Niedosłuch łososi

Jaka jest przyczyna niedosłuchu hodowlanych łososi i dlaczego warto się tym zająć.

Konflikt między korzyściami dla ludzi a środowiskiem wydaje się problemem nieusuwalnym. Mimo to podejmuje się działania mające na celu zapewnienie hodowanym zwierzętom możliwie najlepszych warunków życia. Wszystkie działania podejmowane w celu poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych można zamknąć w regule „pięciu wolności”:
– Wolność od głodu, pragnienia i niedożywienia poprzez zapewnienie dostępu do świeżej wody i pokarmu, który utrzyma zwierzęta w zdrowiu i sile.

– Wolność od urazów psychicznych i bólu poprzez zapewnienie odpowiedniego schronienia i miejsca odpoczynku.

– Wolność od bólu, ran i chorób dzięki zapobieganiu, szybkiej diagnozie i leczeniu.

– Wolność do wyrażania naturalnego zachowania poprzez zapewnienie odpowiedniej przestrzeni, warunków i towarzystwa innych zwierząt tego samego gatunku

– Wolność od strachu i stresu poprzez zapewnienie opieki i traktowanie, które nie powoduje psychicznego cierpienia zwierząt.

 

Zasady te wprowadzane są także w akwakulturach i stanowią przyczynek do badań opisujących niedoskonałości systemów hodowlanych i poszukiwań radzenia sobie z tymi problemami. W wielu przypadkach dbałość o dobrostan zwierząt skutkuje poprawieniem jakości produktu, o czym mogliście przeczytać w notce na temat akwakultur. Jednak nawet te czynniki, które nie wydają się obniżać wartości mięsa, stają się przedmiotem programów badawczych. Jedna z tych kwestii dotyczy słuchu łososi. Stwierdzono bowiem, że niemal wszystkie hodowlane łososie mają zdeformowane otolity, które pełnią u ryb funkcję kostek słuchowych.* Deformacje te, jak oceniono, wpływają na osłabienie słuchu mniej więcej o połowę. Od lat 60. ubiegłego wieku, gdy po raz pierwszy zauważono ten problem, nie dbano specjalnie o tę dysfunkcję wobec faktu, że hodowle nie należą do cichych miejsc, więc niedosłuch prawdopodobnie obniża stres ryb.

otolity salmon Tormey Reimer
Porównanie otolitów z łososi w tym samym wieku. Z lewej strony forma prawidłowa. Zdjęcie autorstwa Tormey Reimer, University of Melbourne

 

Jednak ktoś zwrócił uwagę na fakt, że ten stan rzeczy narusza trzecią z pięciu „wolności” i należy się tym zająć. Nie mniej istotne okazało się że narybek ras hodowlanych, którym usiłuje się wzmacniać naturalne populacje, również bywa dotknięty niedosłuchem.** Zauważono przy tym, że skłonność do upośledzenia słuchu nie ma charakteru dziedzicznego, a jest wynikiem stymulacji wzrostu ryb i ich dietą. Narybek łososi jest wychowywany w naziemnych (słodkowodnych rzecz jasna) basenach, gdzie ryby karmione są intensywnie, temperatura jest podniesiona do 13°C, a dla poprawienia apetytu i powstrzymania dojrzewania płciowego utrzymuje się oświetlenie przez całą dobę. Wychowywane w taki sposób ryby dzikie nabywają deformacji otolitów, a złagodzenie tych warunków sprawia, że odmiany hodowlane w znacznie mniejszym stopniu (29 vs 90%) doświadczają ubytku słuchu. Trudno w tej chwili orzec, czy ewentualna poprawa słuchu poprawi dobrostan łososi hodowlanych, ale dla programowego odnawiania naturalnych populacji może to mieć istotne znaczenie.

Salmon-eating-fish-larvae Fishbio com
Młodociany łosoś przyłapany na posiłku z łożonym z narybku innych ryb. żródło: Fishbio.com
Nutreco fish feed
Paleta pasz Nutrico dla akwakultur. Zdjęcie ze strony producenta.

* Zdeformowane otolity zbudowane są z vateritu, który jest inną odmianą węglanu wapnia niż aragonit budujący normalne otolity.

** Młodociane łososie z hodowli mają od 10 do 20 krotnie mniejsze szanse na przeżycie w środowisku naturalnym.

Tomasz Kijewski

Źródełka:

T. Reimer i inni: Rapid growth causes abnormal vaterite formation in farmed fish otoliths; Journal of Experimental Biology 2017

Wikipedia

Compassion in World Farming; www.ciwf.pl

University of Melbourne; https://pursuit.unimelb.edu.au

Zdjęcie w nagłówku przedstawia larwy łososi. Źródło: National Park and Preserve Alaska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s